Etiketler

, , , , , , , ,

cropped-the-old-library.jpg

Mustafa Ajlan ABUDAK

Bu hafta Oxford Üniversitesi ve Vatikan çoğunluğu 16.yy ve öncesi olan 1.5 milyon nadir antik metni dijital hale getirip çevrim içi erişime açmak konusunda bir planları olduğunu açıkladı. Projenin yaklaşık 4 yıllık bir zamanı kapsaması umuluyor ve bunun gerçekleşmesi yüksek öğrenim, sağlık araştırmaları, bilim ve sanat konularındaki  diğer genel konular da 2 milyon £ (yaklaşık $ 3.1 milyon) bağış da bulunan bir yardım kuruluşu olan Polonsky Vakfı sayesinde olacak.

Özellikle, metinler  Oxford’un Bodleian Kütüphanesi ve Vatikan Kutsal Kütüphanesinden ( Biblioteca Apostolica VaticanaBAV– ) sayfalar içerecek. Dijital içeriğe çevrilmiş sayfalar Roma ve çevre bölgelerden ; erken dönem kilise metinleri olan Yunan el yazmaları, erken dönem baskı kitaplar-incunabula olarak adlandırılıyorlar- Homer, Sofokles, Hipokrat, Plato ve Rönesans ve Orta Çağ’dan kalan İbranice el yazmalarını kapsıyor. Projenin içindeki içeriğin yaklaşık  3’te 2’si BAV ve Bodleian dan geliyor, dijitalleştirme projesi  Oxford Read’e göre akademisyenler için  bu iki büyük koleksiyoncu arasında parçalanmış birçok metnin sanal olarak birleştirilmesini sağlayacak.

 Polonsky Vakfı tarafından projenin amacı,  ” bilgiye erişimin demokratikleştirilmesi, küresel ölçekte kaynak zenginliğinin  paylaşılmasında önemli bir adım atılması ve bu iki büyük kütüphane koleksiyonu arasında dijital erişimin artırılması” olarak  ortaya konmuştur.

Bu Polonsky Vakfı’nın nadir ve antik metinlerin dijitalize edilmesi konusundaki ilk hediyesi değildi. Daha önceki hediye Kahire Genizah Koleksiyonu olarak bilinen ve şuan çevrim içi olarak araştırılıp görülebilecek 280,000 parçadan oluşan imaj dosyalarını yüklemesine izin vermesiydi.

Kaynak; http://arstechnica.com/open-source/news/2012/04/15-million-pages-of-ancient-texts-to-be-made-accessible-online.ars

Peki, biz niçin Süleymaniye Kütüphanemiz başta olmak üzere tüm tarihi kütüphanelerimizdeki kitapları çevrim içi ulaşılabilir hale getirmiyoruz? 3 milyon $ tarihi belleğimizden daha mı önemli? Bir devletin en büyük hazinesini koruyacak bu kadar parayı ayırması zor mu?

İlginizi çekebilecek diğer makale;

DUVARLARI OLMAYAN KÜTÜPHANELER

Reklamlar